Lassan beköszönt a tél, egyre hidegebb az idő, ez pedig sok gondot okozhat az autósoknak. A legtöbben persze nem is gondolnak arra, hogy a zárat is érintheti bármilyen hideggel, téli időjárási körülménnyel kapocslatos probléma. A helyzet azonban az, hogy a téli igen is gondot okozhat az autózárral kapcsolatban is. Persze gyakrabban találkozhatunk azzal, hogy a hideg miatt nem indul könnyen az autó, mint azzal, hogy ugyanezen okból nem forog el a kulcs a zárba, vagy nehezebben nyílik az autó.
Nagyon sokan gondolják úgy, hogy csak városi legenda, hogy befagyhat az ajtózár. Azzal gyakrabban találkozunk, hogy befagy az ajtó. Egyáltalán nem ritka ugyanis, hogy annyira hideg van, hogy az autó ajtaja jegesedik, ennél fogva pedig nem tudjuk olyan könnyen kinyitni az ajtót. A zár befagyásával azonban ritkábban találkozunk. Azoknak persze nem okoz ez akkora gondot, akiknek központi záras az autójuk, hiszen ők megnyomják a távirányító gombját, az autó ajtaja pedig már nyitva is van. Ám aki kulccsal nyitja a zárat, azt érhetik télen kellemes meglepetések.
Hogy tud befagyni az autózár?
Nos, a zár befagyása nem olyan gyakori, de bizony megtörténhet. Leggyakrabban autómosás után találkozhatunk ezzel a jelenséggel. Sokan télen is lemossák az autójukat, és persze jól is teszik, hiszen ilyenkor is jó, ha tiszta a kocsi. Ám ha óvatlanok vagyunk, akkor az autózárba kerülhet víz, a hidegebb éjszakákon pedig ez bele is fagyhat a zárba. Az időjárási megtréfálhat minket, és ez is okozhatja a zár befagyását. Ha tehetjük, télen tároljuk garázsban az autót, persze erre nem mindenkinek van lehetősége.
Amit ilyenkor tehetünk, hogy gyorsan elővesszük a jégoldót. Semmiképp se próbáljuk a kulcsot a zárba tuszkolni, mert nagyobb kárt okozhatunk, mint ami már eleve van. A jégoldózás után célszerű pár persze várni, és csak ezután tenni egy próbát a kulcs zárba tételével. Ha nem járunk sikerrel, akkor egy újabb adag jégoldót célszerű a zárra permetezni, várni, és csak ezután tenni egy újabb próbát. Ez általában elég szokott le.