Beszorult az autókulcs a gyújtáskapcsolóba, mit tegyünk?

Nem is gondolnánk, hogy milyen gyakran fordul elő, hogy egy kulcs a gyújtáskapcsolóba szorul. Az autózár kinyitása nem okoz gondot, ám amikor beülünk az autóba, és beindítanánk a kocsit, a kulcs nem forog el, de kihúzni sem tudjuk. Nagy ilyenkor a riadalom, de nem szabad pánikba esni. Régebbi autóknál gyakran előfordul, hogy valamiért beakad a kormányzár, nem mozdul a kormány, de a gyújtáskapcsolóban sem fordul el a kulcs. Akkor járunk a legjobban, ha nem feszegetjük a kulcsot, várunk egy kicsit, és csak ezután próbáljuk meg óvatos mozdulatokkal megmozgatni a kormányt és a kulcsot is.

Az sem ritka, hogy rossz kulcsot teszünk be a gyújtáskapcsolóba. Nagyon sok család van, ahol két autó van, vagy akár több, és bizony ilyenkor megeshet, hogy nem az a kulcs kerül a gyújtáskapcsolóba, amelyiknek kellen. A legtöbbször ezt időben észrevesszük, de megeshet, hogy nem, a rossz kulcs pedig a gyújtáskapcsolóba szorul. Amit tehetünk, hogy nem feszegetjük a kulcsot, hanem hívunk egy autószerelőt vagy egy zárszerelőt, aki megoldja a problémát. Ilyenkor érdemes megvizsgálni a kulcsot, ha a szerelő eltávolította, hogy nem sérült-e. Ha igen, érdemes egy újat másoltatni.

Amikor az autó saját kulcsa okozza a gondot

Persze megeshet, hogy jó kulcsot teszünk a gyújtáskapcsolóba, mégis beszorul. Ez jellemzően akkor fordul elő, ha a kulcs sérült, repedt, ezt pedig nem vesszük észre időben. Természetesen az is előfordulhat, hogy a kulccsal nincs semmi baj, a gyújtáskapcsoló sérült, és ez okozza a problémát.

Fontos, hogy ha beszorult a kulcs, nem szabad rángatni, feszegetni, vagy akár a saját szerszámosláda elemeinek segítségével kiszedni. Jobban járunk, ha szakembert kérünk meg. Érdekes kérdés persze, hogy kit hívjunk, zárszerelőt, vagy autószerelőt. Mivel a gyújtáskapcsoló nem zár, érdemes inkább az autószerelőt hívni.

Hogy az ilyen eseteket elkerüljük, érdemes időnként megvizsgálni az autókulcsot, nem látunk-e rajta sérült. Ha igen, akkor inkább másoltassunk egy újat.